Cel i planowane efekty

Głównym celem projektu jest nabycie i podniesienie kompetencji zawodowych, interpersonalnych, komunikacyjnych oraz umiejętności praktycznego wykorzystania wiedzy przez studentów studiów stacjonarnych kierunków Automatyka i Robotyka (AiR), Mechatronika (MTA) oraz Zarządzanie i Inżynieria Produkcji (ZiIP) studiujących na Wydz. MT Pol. Śl.

Cel ten ma być osiągnięty poprzez wdrożenie wysokiej jakości staży we współpracy z partnerami przemysłowymi Wydziału MT. Wartość dodaną projektu stanowi: lepsza adaptacja na rynku pracy absolwentek/-ów przedmiotowych kierunków oraz korzyści jakie odniosą przedsiębiorstwa dzięki zatrudnieniu absolwentów z doświadczeniem zawodowym.

Realizacja staży przyczyni się nie tylko do uzyskania konkretnych kwalifikacji zawodowych, związanych z kierunkiem studiów, w postaci połączenia wiedzy teoretycznej zdobytej na studiach z doświadczeniem uzyskanym w przedsiębiorstwie, ale także umożliwi absolwentom płynne przejście z etapu edukacji do etapu zatrudnienia. W dobie dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii i ogromnej dynamiki zmian wynikających z tego, że stoimy u progu czwartej rewolucji przemysłowej (Industrie 4.0) tzw. kompetencje „twarde”, oparte na mocnych fundamentach wiedzy technicznej już nie wystarczają. Istota wielu z nowych technologii i ich zastosowań wpływa na sposób realizacji projektów i rozwiązywania problemów, a w efekcie przekłada się też na konieczność rozwijania tzw. umiejętności „miękkich”, jak np. wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne, w tym umiejętność skutecznego komunikowania się.

Script logo